Breaking News

راهنمای انتخاب کارت حافظه

امروزه شرکت های سازنده تجهیزات عکاسی طیف وسیعی از ذخیره ساز های مناسب با دوربین های دیجیتال را تولید می­کنند.و سعی می­کنند تمامی نیازهای مشتریان خود را پوشش دهند. در این مقاله نمی­خواهم مسایل فنی را در مورد ساختار کارت های حافظه  مطرح کنم چون در حوزه تخصص من نیست. هدف آشنایی شما با ملاک های خرید یک کارت حافظه مناسب با دوربین است.

Mem-card-main

قبل از بررسی کارت های حافظه باید دوربین خود را بررسی کنید تا از سرعت خواند و نوشتن آنها بروی کارت حافظه آگاهی پیدا کنید. موضوعی که کمتر کسی به آن توجه میکند و تصور بر این است که هر چه کارت حافظه پر سرعت تری بخریم سرعت دوربین نیز در ثبت اطلاعات بالاتر خواهد رفت.در صورتی که چنین نیست!!!

برای این کار کافیست تا اطلاعاتی که شرکت سازنده دوربین در مورد آن منتشر کرده است را بررسی کنید تا به سرعت دوربین خود درثبت اطلاعات پی ببرید و یا سایت های معتبر در این زمینه را جستجو کنید.

پس از بررسی سرعت نوشتن و خواندن دوربین در ثبت اطلاعات باید نوع کارت حافظه متناسب با دستگاه را انتخاب کنید. دوربین های دیجیتال با توجه به رده بندی آنها از کارت های حافظه مختلفی پشتیبانی می­کنند .بطور مثال دوربین های رده بالا از کارت های حافظه cfast و یا  cf استفاده می­کنند.این رده از کارت های حافظه بالاترین و پایدار ترین وضعیت را در ثبت اطلاعات ارائه می­کنند.دوربین های رده متوسط از ترکیب cf  و sd   استفاده می­کنند . رده های پایینتر معمولا از یک نوع کارت حافظه استفاده می­کنند که عموما نوع sd  می باشد. نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ورژن یک کارت حافظه بسیار مهم هست وصرف نوع آن موید کارکرد صحیح آن بروی دوربین شما نخواهد بود.

nikon-d800-camera-card-slots
nikon-d7200-sd-card-door-open

بگزارید مثالی بزنم :در حال حاظر بالاترین سرعت نوشتن در کارت های حافظه نوع sd برند SanDisk  سرعت ۲۸۰ مگابایت برثانیه می باشد. که مربوط به نسل  UHS-II SDHC این کارت حافظه می باشد. ولی بیشتر دوربین های موجود در بازار از این تکنولوژی استفاده نمی­کنند .بطور مثال وقتی این کارت حافظه را در دوربین  Canon EOS 7D Mark II  قرار می­دهید سرعت آن به ۴۰ مگابایت برثانیه می­رسد که قابل مقایسه با سرعت واقعی آن نیست. وقتی همین کارت حافظه را در دوربین  Nikon D500 قرار می­دهید سرعت آن به ۱۳۹ مگا بایت برثانیه خواهد رسید.

هر کدام از کارت های حافظه با توجه به نیاز کاربر با سرعت های مختلفی تولید می شوند.هر کابر با توجه به نیاز خود باید سرعت مورد نظر را انتخاب کند.بطور مثال وقتی از یک دوربین با فریم ریت بین ۳ تا ۶ استفاده می­کنید دیگر نیاز نیست هزینه اضافه انجام دهید و کارت حافظه با سرعت بالا را بخرید ویا اگر سرعت نوشتن دوربین شما ۸۵ مگا بایت بر ثانیه است و شما کارت حافظه ای با سرعت ۱۸۰ مگا بایت برثانیه را در آن قرار بدهید در ماکزیمم سرعت نوشت دوربین بروی کارت حافظه هیچ تاثیری نخواهد داشت.

همچنین سبکی که عکاسی می­کند نیز در انتخاب نوع کارت حافظه تاثیرگذار خواهد بود. کارت های حافظه پرسرعت برای سبک هایی که از سرعت عکاسی پیاپی بالایی برخوردار هستند طراحی شده اند مثل عکاسی حیات وحش ،ورزشی و خبری .بنابراین وقتی شما در یک آتلیه کار می­کنید نیازی به خرید کارت حافظه سرعت بالا نخواهید داشت.

سعی کنید همیشه بهترین و معتبرترین کارت های حافظه را خریداری کنید.نتیجه تمامی هزینه هایی که در خرید تجهیزات صرف می کنید و همچنین توان وزمانی که برای ثبت تصاویر خرج میکنید در یک کارت حافظه ذخیره میشود.اگر این قسمت از تجهیزات شما کیفیت مناسبی نداشته باشد ممکن است تمامی زحمات شما به هدر برود

بطور خلاصه نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد در انتخاب کارت حافظه:

  • سرعت خواندن و نوشتن دوربین بروی کارت حافظه
  • تکنولوژی استفاده شده در کارت حافظه و اینکه دوربین از آن پشتیبانی میکند یا خیر.
  • فریم ریت دوربین
  • کاربرد دوربین (سبک عکاسی)

در ادامه کارت های حافظه متناسب با دوربین های موجود را خواهید دید.

Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS 7D Mark II
canon_eos_5d_mark_iv
canon eos 5d mark iv
Canon EOS 1DX
Canon EOS 1DX
NIKON D500
NIKON D500
nikon d5
nikon d5

Check Also

حشره‌ خوار کوتوله

نام فارسی: حشره‌ خور کوتوله نام علمی: Suncus etruscus نام انگلیسی: Pygmy White-toothed Shrew ویژگی‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *