Breaking News

عقاب شاهی- Imperial Eagle

نام فارسی: عقاب شاهی (شاه باز)
نام انگلیسی: Eastern Imperial Eagle
نام علمی: Aquila heliaca

در نابالغی رنگ خاکی روشن با خطوط نازک در سینه و پرهای پوششی که با افزایش سن به خالها و لکه های مشخص تبدیل می شود.  در دوران بلوغ پرهای قهوه‌ای مایل به سیاه دارد و نهایتا در سنین بالاتر تیره تر با روشنی مشخص در ناحیه سروگردن.

بیشتر از پستانداران کوچک نظیر جوندگان همچون وولها و خرگوش ها و پرندگان متوسط جثه همچنین دوریستان و خزندگانی مثل لاکپشت و بعضا  از لاشه ی حیوانات تغذیه می کند.

 شاه باز در دشتهای باز با درختان بلند وجنگلهای کوهپایه ای زندگی می‌کند و در زمستان، در باتلاقهای مناطق ای استپی به سر می‌برد و آشیانه خود را روی درختان بلند و دور افتاده می سازد..

   در حال پرواز مساحت های طولانی را روی زمین جستجو می کند و بمحض مشاهده طعمه یکراست به طرف آن حمله ور می شود گاهی از طریق نشستن و انتظار کشیدن طعمه های خود را پیدا می کند اغلب دوتایی برای شکار می روند یکی حواس طعمه را پرت می کند و دومی آن را شکار می کند. (۱)

معمولا دو تا چهارتخم(به ندرت یک تخم یا پنج تخم) می گذارد. دوره تفریخ تخم ها ۴۳ روز است. جوجه ها پس از ۶۵ الی ۷۷ روز قادرند پرواز کنند. در ۶سالگی بالغ می شوند.

جمعیت مهاجر آنها زمستانها در شمال شرقی آفریقا و جنوب، جنوبغربی و شرق آسیا حضور دارند. جمعیت جهانی آنها به دلیل از دست دادن زیستگاه در حال کاهش است. بنابراین در فهرست قرمز IUCN به عنوان آسیب پذیر از سال ۱۹۹۴ به ثبت رسیده است. این عقاب زیبا در ایران نیز و در زمستانها در مناطق استپی اطراف رشته کوه زاگرس و البرز زندگی می کند

Check Also

حشره‌ خوار کوتوله

نام فارسی: حشره‌ خور کوتوله نام علمی: Suncus etruscus نام انگلیسی: Pygmy White-toothed Shrew ویژگی‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *